تبلیغات
مهندسی مدیریت پروژه (PME) - معرفی رشته مهندسی مدیریت پروژه
مهندسی مدیریت پروژه (PME)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

معرفی رشته مهندسی مدیریت پروژه

مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فعالیت های آماده سازی نظارت و اجرای پروژه به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است .

ویژگی اصلی تخصص مهندسی مدیریت پروژه ماهیت بین رشته ای آن است.این رشته تلفیقی از رشته های مهندسی عمران مهندسی صنایع و رشته مدیریت می باشد.

پیشتر از این بازنگری در رشته های دانشگاهی بر مبنای نیازهای اجتمایی بازار کار و تحولات علمی در ماده ی 49 برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتمایی جای داده شد و توسعه علوم میان رشته ای در دستور کار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به عنوان یک ضرورت مطرح گردید. دانشگاه پیام نور نیز به عنوان یک نهاد علمی آموزشی توجه خود را به این معطوف ساخت و رشته مهندسی مدیریت پروژه را به عنوان یک تخصص بین رشته ای با کاربری بالا در رفع نیازهای اجرایی – مدیریتی پروژه های عمرانی کشور طرح ریزی نمود.

نحوه پزیرش در رشته

پذریش دانشجو در مقطع کارشناسی و در رشته مهندسی مدیریت پروژه دانشگاه پیام نور از طریق آزمون سراسری و نیز آزمون فراگیر می باشد. دانش آموزانی که مقطع پیش دانشگاهی خود را به اتمام رسانده اند می توانند این رشته را به عنوان رشته دانشگاهی مورد نظر خود انتخاب نمایند.

مواد درسی

140 واحد درسی همچون  دیگر رشته های مهندسی در این رشته جای داده شده است . دسته بندی دروس زیر این واحد ها را نشان میدهد .

-عمومی 21 واحد

-مهارتی 8 واحد

-یه و تکمیلی 48 واحد

-تخصصی 51 واحد

-اختیاری 12 واحد

سابقه وجود این رشته تحصیلی دردانشگاه های داخل و خارج از کشور

در زمان حاضر در مقطع کارشناسی ارشد،تحت عنوان رشته مهندسی و مدیریت ساخت این دوره در دانشگاه های صنعتی امیر کبیر تهران علم و صنعت و در دپارتمان مهندسی عمران ارائه می شود .

در دانشگاه های خارج از کشور رشته مهندسی مدیریت با عنوان مهندسی و مدیریت ساخت در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه این رشته می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- erkeley  university

- stanford university

- georgia institute of technology

- toronto university

- purdue university

 

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان

تدوین دروس و سرفصل های واحدهای درسی به ترتیبی است که فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه توانایی ادامه تحصیل در رشته های زیر را دارا می باشند.

-  رشته صنایع در گرایشهای

1-  مدیریت سیستم و بهره وری

2-  سیستم های اقتصادی واجتماعی

توانایی های فارغ التحصیلان

مهندسان مدیریت پروژه تخصص های مرتبط با مهندسی عمران مهندسی صنایع و اصول مدیریت و نظارت را در دوره تحصیلی خود فرا می گیرند . لذا این کارشناسان در زمینه مهارت های کابردی و اجرایی مرتبط با سه تخصص فوق توامند می باشند . از جمله مهارت های تخصصی  کارشناسان این رشته می توان به موارد زیر اشاره نمود :

-  تسلط بر دانش حقوقی پروژه ها

-  تسلط بر مقررات ملی ساختمانی و آیین نامه های اجرایی

-   آشنایی با امور مالی و حسابداری پروژه

-   طراحی اجرایی .و نظارت بر اجرای پروژه

-   تسلط بر انجام هماهنگی بین عوامل پروژه

-   شناخت موثر از مصالح و ماشین آلات

-   آشنایی با مقررات اداری مرتبط

-   ایجاد دیدگاه مبتنی بر اخلاق مهندسی در اجرای پروژه

-   توانایی نقشه خوانی مهندسی

-   کسب دید عمیق از ایمن سازی کارگاه ساخت

پتانسیل های شغلی فارغ التحصیلان

از پتانسیل های شغلی محتمل برای مهندسین مدیریت پروژه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

الف – تخصص اجرا

-    اجرای انواع سازه های بتنی

-    اجرای سازه های بنایی

-    اجرای سازه های فلزی

-    اجرای مقاوم سازی ابنیه

-    اجرای سالن های صنعتی و سوله ها

-    نقشه برداری و عملیات مرتبط

-    اجرای تخصصی پل ها

-    متره و بر آورد ( دستی و کامپیوتری )

-    اجرای سازه های آبی

-    اجرای راهسازی و روسازی

-   طرح معماری ساختمان های مسکونی و تجاری ساده

ب – تخصص نظارت

-   نظارت بر ساخت انواع سازه های بتنی

-   نظارت بر ساخت سازه های بنایی

-   نظارت بر ساخت سازه های فلزی

      ج – تخصص مدیریت

-   مدیریت پروژه های بزرگ

-   مدیر کنترل پروژه

-   اجرای مهندسی ارزش

-   مدیریت امور پیمان و قرارداد

-   مدیریت مالی و حسابداری

-   مدیریت بحران

-   داوری و حل اختلافات پروژه های عمرانی

-   ممیزی انرژی و مدیریت مصرف انرژی

-   مهندسی و مدیریت ایمنی

همچنین با توجه به پیش بینی جایگاه مهندس مجری در قانون نظام مهندسی و نظر به تامین دروس لازم جهت ارائه به کمسیون هم ارزی رشته ها زمینه احراز اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه فراهم می باشد.

شرایط و ویژگی های رشته مهندسی مدیریت پروژه

رشته مهندسی مدیریت پروژه رشته جدیدیست که فقط در دانشگاه پیام نور وجود دارد و میتوان گفت تقریبا کسی نسبت به محتوای رشته  آگاهی ندارد و گاها نیز این رشته را با رشته دیگر اشتباه میگیرند ایم مسئله متاسفانه در بین دانشجویان و اساتید این رشته نیز وجود دارد ، به توجه به این مسئله اولین دلیل برگزاری چنین همایشی آشنایی دقیق دانشجویان و اساتید با رشته مهندسی مدیریت پروژه است .

دلیل دوم که خود به نوعی با دلیل اول در ارتباط است به تفهیم شرایط کاری .و شرایط ادامه تحصیل فارق التحصیلان این رشته باز میگردد  چرا که مسلم است وقتی نسبت به محتوای رشته اطلاع کامل در دست نباشد ، نسبت به شرایط ادامه تحصیل در آن نمیتواند اطللاعات صحیحی وجود داشته باشد همین مسئله نیز باعث شده است که تعدادی از دانشجویان و گاها اساتید نوعی دلسردی نسبت به این رشته ها در دیگران ایجاد کند .

همانگونه که در بیان ضرورت ها به عرض رسید نکته ی اول شناخت هر چه بیشتر این رشته به دانشجویان ، اساتید و علاقه مندانی است که اطلاع چندانی از ماهیت رشته ندارند . اما دلیل دیگر و شاید مهمتر این باشد که  رشته مهندسی مدیریت پروژه دارای سه پودمان مدیریتی ، طراحی و اجرایی میباشد و از خانواده رشته های مدیریتی و مهندسی فنی و عملی بشمار میرود و به رشته هایی همچون مدیریت ، مهندسی عمران ، مهندسی معماری و مهندسی صنایع قرابت بسیاری دارد ، با توجه به این نکته و یاداوری این مسئله که همه ساله مسابقات علمی و عملی بسیاری در کشور برای دانشجویان این رشته ها بر گزار میشود و تقریبا از تمامی دانشگاه ها تیم هایی در آنها حضوذر دارند ، اما با وجود این  که چندین سال از ورود رشته های مهندسی به دانشگاه پیام نور میگذرد ، حتی یک تیم نیز از دانشگاه پیام نور در این رقابت های علمی حضور ندارد شاید مهمترین دلیل بر گزاری این همایش شناسایی این گونه مسابیقات و معرفی حوزه هایی که دانشجویان رشته مهندسی مدیریت پروژه توانایی رقابت در آناه را دارد باشند .

جداول دروس دوره کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه

دوره کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه مطابق آئین نامه آموزشی مقطع کارشناسی ، مصوب شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار می گردد.

دوره آموزشی کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه به صورت 2 ماژول آموزشی 2ساله درنظر گرفته شده که 2 سال اول میان کلیه رشته های مهندسی دانشگاه پیام نور می باشد .

تعداد کل واحدهای ارائه شده در 2 نیمه اول برابر 68 واحد می باشدکه شامل 12 واحد از دروس عمومی مشترک کلیه رشته های دانشگاه پیام نور ، 8 واحد دروس مهارتی مشترک کلیه رشته های دانشگاه پیام نور، 26 واحد دروس پایه مهندسی و22 واحددروس تکمیلی مهندسی است.

همچنین تعداد کل واحد ها ارائه شده در2 سال نیمه دوم کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه برابر72 واحد می باشد که شامل 9 واحد دروس باقیمانده از جدول عمومی ،51 واحد دروس اجباری و 12 واحد دروس اختیاری است .

لازم به ذکر است که 51 واحد دروس اجباری شامل 17 واحد از دروس پودمان مدیریتی ، 17 واحد از دروس پودمان اجرایی و 17 واحد از دروس پودمان طراحی می باشد.همچنین 12 واحد دروس اختیاری شامل 4 واحد از دروس اختیاری ارائه شده در پودمان مدیریتی ، 4 واحد از دروس اختیاری ارائه شده در پودمان طراحی است

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : شهرام ابراهیم پور

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورده ایجاد این وبلاگ چیه؟

نویسندگان

Add Me To Yahoo

i®oweb.com
رتبه سنج گوگل

افزودن به علاقه مندی ها
صفحه خانگی سازی
ارسال ایمیل / ارتباط با ما
چاپ
ذخیره صفحه

Iroweb.com